Sekite naujienas:
English
LATGA-A | IAMIC 
 
   
  Titulinis > Klasikinė / Šiuolaikinė > Kūrinių paieška
 
 
Klasikinė / Šiuolaikinė
  Kompozitoriai
  Kūrinių paieška
  Natų leidiniai
  Įrašai
  MILC biblioteka
  Lietuvos muzikos link
  WNMM Nr. 18
  Knygos
  Kontaktai
Džiazas
Folk / World / Country
Pop / Rock / Urban
Elektroninė
Senoji estrada

Mūsų adresas

Juozas Gruodis
Sonata Nr.2 f-moll

Sukūrimo metai:  1921
Trukmė:  11
Instrumentuotė:  pf

Dalys:

I. Allegro moderato

II. Adagio („Lietuvoje“)

III. Finale. Allegro

 

Anotacija

1921 m. pavasarį Leipcige sukurtąją Antrąją sonatą fortepijonui f-moll sudaro trys tarpusavy mažai susijusios dalys. Atrodo, jos buvo rašomos kiekviena atskirai, iš anksto neturint viso ciklo vaizdo. Gana ryškus ir dalių stilistinis nevienodumas: pirmoji dalis savo harmonija, prisodrinta alteracijomis ir neakordiniais garsais, tęsia J. Gruodžio Jaltos laikotarpio stilių, o finale gausu Leipcige įgytos harmoninės technikos bruožų.

 

Veržli ir aistringa pirmosios dalies (Allegro moderato) muzika primena Pirmosios sonatos patetiškus vaizdus, tačiau neturi tos vidinės įtampos, įtaigumo ir nuoširdumo.

Vertingiausia antroji sonatos dalis (Adagio), kurios pagrindine tema J. Gruodis pasirinko populiarios lietuvių liaudies dainos „Tykiai tykiai Nemunėlis teka“ melodiją. Lietuvių liaudies muzikos bruožais pasižymi ir šalutinės partijos tema (sonatos antrosios dalies struktūra – sonatos forma be temų perdirbimo). Sonatos finalas (Allegro) tartum spinduliuoja džiaugsmu ir švelniu humoru. Jis parašytas sonatos forma, tačiau bendruoju muzikos pobūdžiu, temų sandara primena rondo. Finalo muzikos ypatumus geriausiai atskleidža pagrindinės partijos tema, pasižyminti sinkopiniu, it pasišokinėjamu ritmu, kvadratine struktūra, spalvingais tonacinių sferų (subtonacijų) sugretinimais terciniu santykiu (F-As-F).

 

Kompozitoriui gyvam esant, Antroji sonata niekada ir nebuvo atliekama ištisai. Vidurinė jos dalis, pavadinta „Lietuvoj“, 1926 m. buvo išleista „Aušros“ knygyno kaip atskira pjesė. Sonatos finalą J. Gruodis 1933 m. panaudojo savo balete „Jūratė ir Kastytis“.

 

Algirdas Ambrazas

 

 

Natų leidiniai:

J. Gruodis. Kūriniai fortepijonui I. - Vilnius: Valstybinė grožinės literatūros leidykla, 1960
Sonatos fortepijonui. - Vilnius: Vaga, 1984

 

Įrašų leidiniai:

LP Juozas Gruodis. Simfoniniai ir kameriniai kūriniai (4 plokštelių rinkinys) – Melodija, Д-016879-80, Д-019709-10, Д-020643-44, Д-022637-38, 1970–1973 (atl. Aldona Dvarionaitė)

Informacija
Įrašų leidiniai
MILC biblioteka:
© Muzikos informacijos ir leidybos centras, A. Mickevičiaus 29, 08117 Vilnius, tel: (8 5) 272 69 86. Siųskite klausimus / komentarus adresu info@mic.lt
Visos tekstų, nuotraukų, logotipų, muzikos, iliustracijų teisės yra saugomos įstatymų. Medžiagą galima naudoti autorių ir atlikėjų reklamos tikslais, tačiau būtina minėti autorių ir šaltinį, jei jie yra žinomi. Jei tokių nuorodų nėra, šaltinis yra Muzikos informacijos ir leidybos centras (MILC).