Sekite naujienas:
English
LATGA-A | IAMIC 
 
   
  Titulinis >
 
 
Klasikinė / Šiuolaikinė
Džiazas
Folk / World / Country
Pop / Rock / Urban
Elektroninė
Senoji estrada

Mūsų adresas

RENGINIAI

2007-09-06 -- 2007-10-24

PERMAINŲ MUZIKA 2007


Jau trečią kartą festivaliu “Permainų muzika” Klaipėdos koncertų salė pradeda naują koncertinį sezoną. Rugsėjo 15 - spalio 11-ą bei 24-ą dienomis vyksiančiuose festivalio renginiuose vėl skambės ne tik geriausia šių dienų muzika, bet ir laiko patikrinti bei įvertinti XX amžiaus kūriniai, paveikę ar dar ir dabar veikiantys muzikos istorijos vyksmą, t.y. permainas.

 

Multimedijinis šokio projektas „Time Line“
Projekto idėjos, koncepcijos, muzikos ir video autorius – kompozitorius Vytautas V. Jurgutis. Jo muzikoje į dinamišką originalų skambesį sulydoma eksperimentinė elektronika ir šiuolaikiniai šokių ritmai. Pasitelkiant skaitmeninį vaizdą, lazerio spindulių metamorfozes ir precizišką Kauno šokio teatro „Aura“ atlikėjų judesių plastiką mėginama atskleisti žmogaus akims nepastebimą santykį tarp energijos, erdvės, materijos ir laiko.
Nūdienos pulsu alsuojančios choreografijos autoriai - Izraelio choreografai Yossis Bergas, Odedas Grafas bei „Auros“ meno vadovė Birutė Letukaitė.
Projektas sukurtas festivalio „Gaida 2006“ užsakymu.

 

Dėmesio ženklas Johnui Cage’ui...
Šiemet net du festivalio renginiai skiriami žymiam amerikiečių kompozitoriui Johnui Cage’ui. Festivalio pavadinimą inspiravusio jo fortepijoninio kūrinio „Permainų muzika“ 1-ąją dalį ruošia pianistė Birutė Vainiūnaitė. Koncerte dalyvaus perkusininkų trio: Saulius Astrauskas, Zenonas
Bagavičius, Vladislavas  Šeibakas. Pasak Cage’o, „nėra muzikinių ir nemuzikinių garsų, viskas yra muzika (arba atvirkščiai) ir mes visuomet muzikai patys sau, klausydamiesi besimainančio Visatos “garsovaizdžio” – svarbiausia yra pati mūsų intencija priimti jį“.
Klausytojai kviečiami pasinerti į ekstravagantišką Cage‘o idėjų pasaulį, kuriame išnyksta ribos tarp „muzikos“ ir „antimuzikos“, skambant natūraliam ir preparuotam fortepijonui, perkusiniams instrumentams, radio garsams ir... tylai.

 

...ir pagarba Jeronimui Kačinskui
Lietuviškojo modernizmo klasiko Jeronimo Kačinsko kūryba buvo pripažinta 1938 metais Londone, pasaulio šiuolaikinės muzikos draugijos festivalyje. „Nonetas“ tąkart lietuviui pelnė ilgiausias publikos ovacijas, o avangardinė kompozitorių grupė integravo jį į naujojo judėjimo srovę.
Tačiau Lietuvoje Kačinsko kūryba ilgai laukė deramo įvertinimo. Tik atgautos Nepriklausomybės metais į tėvynę paviešėti sugrįžusiam kompozitoriui buvo suteikti Klaipėdos miesto Garbės piliečio bei KU Menų fakulteto Garbės profesoriaus vardai, jis buvo išrinktas Lietuvos kompozitorių sąjungos Garbės nariu bei apdovanotas Lietuvos Nacionaline premija.
Kompozitoriaus 100-mečiui skirtame koncerte dalyvaus Vilniaus styginių kvartetas, Kristupo kvintetas, Daumantas Kirilauskas (fortepijonas) ir Arnoldas Gurinavičius (kontrabosas).
Šį projektą KKS pristato kartu su Lietuvos nacionaline filharmonija.

 

Intelektuali ir vaizdinga Vladimiro Tarasovo perkusija
Vladimiro Tarasovo muzikinei veiklai sunku pritaikyti konvencionalų apibrėžimą. Ji vadinama įvairiai: laisvuoju džiazu, polistilizmu, naująja improvizacine muzika, aleatorine muzika, garso menu. Pastaraisiais metais kompozitorius ir perkusininkas daug reiškiasi vizualiojo meno srityje, savo darbus demonstruodamas muziejuose bei galerijose.
Jo kūrybos „nuotaikų gausa nepastebimai gimsta iš pačių smulkiausių detalių”, tai „būgnininkas, apdovanotas itin retu subtilumu ir paslaptingumu“. Festivalyje Tarasovas pristatys švaros ir skaidrumo pojūčiu patraukiančią vaizdo ir garso instaliaciją „Pirmoji upė“, kurios įkvėpimo šaltinis buvo Dantės „Dieviškoji komedija“, bei atliks solinę programą „Atto XII“.

 

Mike‘as Svoboda ir Stefanas Hussongas: „Nešami tėkmės“
Du vokiečių virtuozai - trombonininkas bei kompozitorius Mike‘as Svoboda ir akordeonininkas Stefanas Hussongas savo programą pavadino „Nešami tėkmės“. Ją supynė iš įvairiausios stilistikos XX amžiaus didžiųjų meistrų bei pas mus mažai žinomų autorių kūrinių. Intriguoja, kaip koncerte derės Johno Cage‘o ir Karlheinzo Stockhauseno, Luciano Berio ir Giacinto Scelsi, Adrianos Hölszky ir Keiko Harados, pačio Mike‘o Svobodos ir Astoro Piazzollos muzika?..
Be abejonės, tai bus tikrai įspūdingas Svobodos sugrįžimas į Klaipėdą po 12 metų pertraukos (1995–aisiais atlikėjas savo meistriškumu pakerėjo festivalio „Kopa“ klausytojus).

 

Neue Vokalsolisten Stuttgart
Dar vieną vokiečių atlikėjų projektą „Permainų muzika“ pristato kartu su Lietuvos kompozitorių sąjunga, festivaliu „Gaida“ ir „Goethe Institut – Vilnius“. „Neue Vokalsolisten Stuttgart“ – elitinė šiuolaikinės vokalinės muzikos grupė, kurią pastaruoju metu savo programose geidžia turėti žymiausi naujosios muzikos renginiai visame pasaulyje.
Juos vadina tyrinėtojais, atradėjais, nuotykių ieškotojais ir idealistais, jie itin smalsūs naujiems garsams, vokalinėms technikoms ir artikuliacijos būdams. Grupės pasirodymuose gausu muzikinio teatro elementų, balsas jungiamas su elektronika, rengiami tarpdiscipiliniai projektai su videomenininkais ir kt. „Neue Vokalsolisten Stuttgart“ glaudžiai bendradarbiauja su kompozitoriais, kasmet atlieka apie 20 naujų kūrinių premjerų.

 

Iškilių Lietuvos atlikėjų interpretuojama Baltijos šalių kompozitorių muzika
Baigiamajame festivalio koncerte iškilūs Lietuvos atlikėjai ir Klaipėdos kamerinis orkestras atliks Baltijos šalių kompozitorių muziką. Lenko Henryko Mikołajaus Góreckio Koncerto klavesinui fortepijoninę versiją specialiai festivaliui rengia pianistas Petras Geniušas.
Skambės ir Osvaldo Balakausko Koncertas obojui, klavesinui ir styginiams – vienas populiariausių, melodingiausių šiuolaikinių lietuviškų kūrinių. Jame solo partijas atliks Robertas Beinaris ir Gediminas Kviklys, o nuostabiojoje Onutės Narbutaitės „Melodijoje Alyvų sode“ – trimitininkas Igoris Kramarevas.
Šiuos, taip pat Loretos Narvilaitės bei Pėterio Vasko kūrinius diriguos Robertas Šervenikas. Jis, kaip ir Geniušas, Balakauskas bei Narbutaitė yra Lietuvos Nacionalinės premijos laureatai. Jų menas ir yra tai, kas tikra, vertinga, daro poveikį klausytojams ir dabarties muzikos raidai.

 

Įdomūs susitikimai videoklubuose
Festivalio videoklubuose laukia trys įdomūs susitikimai. Vienas jų – „Osvaldas Balakauskas. Muzikos keliautojas“ – kvies pakeliauti vingiuotais kompozitoriaus Osvaldo Balakausko gyvenimo bei kūrybos keliais. Pokario metai Klaipėdoje, studijos Kijeve, kompozitoriaus, pedagogo veikla Vilniuje, ambasadoriaus misija Paryžiuje – apie visa tai išgirsime iš šiemet 70-metį švęsiančio kompozitoriaus lūpų ar matysime vaizdo ekrane.
Videoklube „John Cage. Nuo nulio“ bus rodomi filmų apie kompozitorių fragmentai. Renginio viešnia – muzikologė Veronika Janatjeva kalbės apie Cage‘o kūrybos ištakas ir įtakas.
Su japonų elektroninės muzikos lyderio Ryoji Ikedos multimedijos kūryba supažindins vienas lietuvių elektroninės muzikos lyderių, kompozitorius, videoprojekcijų kūrėjas ir DJ‘us Vytautas V. Jurgutis. Pasak žinovų, trapios, tačiau dinamiškos, rafinuoto grožio Ikedos garso konstrukcijos siūlo unikalią ateities multimedijinės aplinkos ir kultūros orientaciją.

 

Festivalio programa

 

Festivalio „Permainų muzika“ inf.

© Muzikos informacijos ir leidybos centras, A. Mickevičiaus 29, 08117 Vilnius, tel: (8 5) 272 69 86. Siųskite klausimus / komentarus adresu [email protected]
Visos tekstų, nuotraukų, logotipų, muzikos, iliustracijų teisės yra saugomos įstatymų. Medžiagą galima naudoti autorių ir atlikėjų reklamos tikslais, tačiau būtina minėti autorių ir šaltinį, jei jie yra žinomi. Jei tokių nuorodų nėra, šaltinis yra Muzikos informacijos ir leidybos centras (MILC).