Tarptautinė įrašų kompanija Naxos prieš Kalėdas išleido VšĮ Muzikos informacijos ir leidybos centro licencijuotą Felikso Bajoro muzikos styginiams kompaktinį diską, kurį įrašė Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, vadovaujamas Donato Katkaus. Retrospektyvų ir iš dalies autobiografinį Felikso Bajoro muzikos diską jau galima įsigyti daugelyje muzikos įrašų pardavimo tinklų visame pasaulyje, taip pat ir internete.
Šį diską neatsitiktinai galima pavadinti autobiografiniu: kiekvienas jame įrašytas kūrinys yra ženklinis kompozitoriaus biografijoje, turintis tam tikrą, tiek išorinių aplinkybių nulemtą, tiek ir vidinę muzikinę istoriją (naratyvą).
Tai "antiromantiška" anų laikų supratimu 1966 metais parašyta Veiksmažodžių siuita, komponuota remiantis abstrakčiais struktūriniais principais (dodekafonine eile), tačiau skambanti itin grakščiai, charakteringai ir vietomis net romantiškai.
Disko turinyje – 1967 metais sukomponuotas diptikas Preliudas ir tokata styginių orkestrui, iki šių dienų bene dažniausiai skambantis Felikso Bajoro opusas, iki šiol esantis vienu svarbiausių repertuaro styginių orkestrui kūrinių. Smarki, bartokiška tokata buvo intensyviai eksploatuojama Lietuvos kamerinio orkestro, dažnai ją į savo programas įtraukia ir Šv. Kristoforo kamerinis orkestras.
Felikso Bajoro Simfonija Nr. 2 Stalaktitai, sukomponuota 1970 metais – tipiškas kompozitoriaus programinės muzikos pavyzdys, parašytas po kelionės į Čekoslovakiją. Šis kūrinys – tai lyg kelionės dienoraštis, fiksuojantis įvairiausius įspūdžius ir mintis, meistriškai įkūnytus partitūroje styginių orkestrui.
Paskutinis disko kūrinys – Ženklas styginiams, mušamiesiems ir balsui, sukomponuotas jau naujaisiais laikais, 1996 metais, neaiškiomis aplinkybėmis mirusio poeto Mindaugo Tomonio (1940-1975) atminimui. Šis savitas, lėtai besirutuliojantis gedulingas kūrinys atskleidžia Bajoro melodijų iškalbingumą, kiekvienos frazės prasmę, kelių melodijų dialogus, per kuriuos lėtai skleidžiasi įvairiaplanė ir iškalbinga "Ženklo" gelmė. Tik kūrinio pabaigoje, po ilgos kelionės, suskamba tiesus ir grynas Noros Petročenko mecosopranas, palaimingai užbaigiantis visą kūrinį (tekstas Mindaugo Tomonio).
Kompozitoriaus melodijas išgirsti ir įprasminti sugeba ne kiekvienas muzikos atlikėjas, tačiau Šv. Kristoforo kamerinio orkestro interpretacija neturėtų kelti abejonių: Donatas Katkus puikiai pažįsta Felikso Bajoro kūrybą, yra atlikęs beveik visus Felikso Bajoro kūrinius styginių orkestrui bei styginių kvartetui, pristato kompozitoriaus kūrybą ir šio leidinio buklete.
Tai pirmasis Felikso Bajoro muzikos kompaktinis diskas kompanijos Naxos kataloguose. 2008 metais turėtų pasirodyti ir antrasis – simfoninės muzikos diskas. Abiejų projektų rėmėja – Lietuvos kultūros ministerija.
Kompaktinius diskus jau galima įsigyti "Bombos" tinklo parduotuvėse bei Muzikos informacijos ir leidybos centre (Vilniuje, A. Mickevičiaus 29).
MILC inf.