Sekite naujienas:
English
LATGA-A | IAMIC 
 
   
  Titulinis > Klasikinė / Šiuolaikinė > Po Justės Janulytės „Smėlio laikrodžių“ sėkmės „Holland Festival“ – kvietimai į Niujorką, Sidnėjų, Glazgą
 
 
Mūsų adresas

NAUJIENOS

2011-06-16

Po Justės Janulytės „Smėlio laikrodžių“ sėkmės „Holland Festival“ – kvietimai į Niujorką, Sidnėjų, Glazgą [Klasikinė / Šiuolaikinė]


Birželio 7 dieną viename įtakingiausių Europos festivalių „Holland Festival“ su didžiuliu pasisekimu nuskambėjo kompozitorės Justės Janulytės koncertinė instaliacija „Smėlio laikrodžiai“. Tarptautinį pripažinimą jau spėjęs pelnyti lietuviškas projektas šįkart aplankė ketvirtą prestižinį Europos festivalį. Po dar vieno triumfo – šįsyk Amsterdame – įspūdingą muzikos ir vaizdo spektaklį planuoja kviesti Niujorko, Sidnėjaus ir Glazgo festivaliai, kurių atstovai specialiai atvyko pasižiūrėti „Smėlio laikrodžių“ į Amsterdamą.

 

 

Be to, rudenį „Smėlio laikrodžiai“ keliauja į svarbiausius Lenkijos, Prancūzijos ir Italijos muzikos festivalius: parodymas „Varšuvos rudens“ festivalyje – rugsėjo 17 d., festivalyje „Musica“ Strasbūre – rugsėjo 23 d., festivalyje „RomaEuropa“ Romoje – spalio 20 d.

 

Matydami tokį platų susidomėjimą, nemažai prodiuserių ir žurnalistų jau dabar kalba apie šio projekto fenomeną – kodėl šis valandos trukmės kūrinys pritraukia tokį didelį reikšmingiausių festivalių dėmesį? Kas taip užburia publiką „Smėlio laikrodžiuose“? Kur šio meninio projekto sėkmė?

 

Muzikos ir vaizdo spektaklį „Smėlio laikrodžiai“ inicijavo ir jo premjerą Vilniuje praėjusių metų spalio mėnesį pristatė didžiausias Lietuvos šiuolaikinės muzikos festivalis „Gaida“, kurį rengia „Vilniaus festivaliai“.

 

Iš Amsterdamo grįžęs „Vilniaus festivalių“ direktorius Remigijus Merkelys, kuris yra šio projekto kuratorius, pasidalijo savo įspūdžiais: „Po dar vienos „Smėlio laikrodžių“ sėkmės, šįkart garsiajame „Holland Festival“, jau galima daryti  tam tikrus apibendrinimus. Akivaizdu, jog ne tik Justei, bet ir visai mūsų komandai pavyko tikrai neeilinis darbas. Juk bene pirmą kartą per pastarųjų dešimtmečių Lietuvos muzikos istoriją atsirado išties originalus sceninis kūrinys, kuris sulaukia tokio didžiulio tarptautinio susidomėjimo – pasakykite dar bent vieną šio laikmečio lietuvišką kūrinį, kuriuo taip domėtųsi garsiausi užsienio festivaliai. Beje, nebūtinai lietuvišką – nei latviškų, nei estiškų, nei kitų kaimyninių šalių tokio lygio projektų taip pat nematyti. Be to, „Smėlio laikrodžius“ kviečia ne šiaip kokie nors nežinomi ar nedideli festivaliukai, o patys reikšmingiausi ir įtakingiausi muzikos festivaliai Europoje ir pasaulyje“, – mintimis dalijasi Remigijus Merkelys. Į klausimą apie šio projekto fenomeną jis atsako, jog „tai joks fenomenas, projekto sėkmė užkoduota ypatingoje muzikos ir vaizdo sąveikoje, kuri sukuria visiškai naują meninę kokybę ir tiesiog užburiančią atmosferą. Pastaruoju metu muzikos ar teatro pastatymai labai dažnai naudoja videoprojekcijas, tačiau dauguma jų tiesiog formalios ar rodomos tik iš reikalo, tai tapo tarsi kokia mada, nors ypatingas meninis rezultatas retai kada pasiekiamas. O „Smėlio laikrodžiuose“ visai kitaip – čia videomeno darbas, kaip ir muzika, nuo pat pradžių turėjo aiškią idėją ir buvo integruotas į bendrą kūrinio visumą, o jį kūrė tikrai puikus italų video menininkas ir filmų kūrėjas. Be to, svarbi šio projekto sėkmės dalis – darnus visos komandos darbas, joje niekas neserga žvaigždžių liga, savo funkcijas visi atlieka su gera energija ir didele koncentracija“, – dėsto „Vilniaus festivalių“ direktorius.

 

Milane (Italija) gyvenančios kompozitorės Justės Janulytės audiovizualinį projektą „Smėlio laikrodžiai“ atlieka vieni geriausių Lietuvos violončelininkų – Edmundas Kulikauskas, Povilas Jacunskas, Rūta Tamutytė, Onutė Švabauskaitė. Gyvąją elektroniką įgyvendina italai Michele Tadini ir Antonello Raggi. Scenografijos autorė – Jūratė Paulėkaitė, šviesos dizaineriai – Eugenijus Sabaliauskas ir Vilius Vilutis. Valandos trukmės kūriniui įspūdingus videoprojekcijų vaizdus sukūrė žymus italų menininkas Luca Scarzella. Šie vaizdai projektuojami ant keturių milžiniškų cilindrų – „smėlio laikrodžiais“ pavirstančių tiulio instaliacijų, kuriose „įkalinti“ violončelininkai griežia lydimi gyvosios elektronikos.

 

„Vilniaus festivalių“ inf. 

© Muzikos informacijos ir leidybos centras, A. Mickevičiaus 29, 08117 Vilnius, tel: (8 5) 272 69 86. Siųskite klausimus / komentarus adresu info@mic.lt
Visos tekstų, nuotraukų, logotipų, muzikos, iliustracijų teisės yra saugomos įstatymų. Medžiagą galima naudoti autorių ir atlikėjų reklamos tikslais, tačiau būtina minėti autorių ir šaltinį, jei jie yra žinomi. Jei tokių nuorodų nėra, šaltinis yra Muzikos informacijos ir leidybos centras (MILC).