Sekite naujienas:
English
LATGA-A | IAMIC 
 
   
  Titulinis > Naujienos > Knygos „Jonas Švedas – egzodo kompozitorius“ sutiktuvės
 
 
Klasikinė / Šiuolaikinė
Džiazas
Folk / World / Country
Pop / Rock / Urban
Elektroninė
Senoji estrada

Mūsų adresas

NAUJIENOS

2013-03-25

Knygos „Jonas Švedas – egzodo kompozitorius“ sutiktuvės [Klasikinė / Šiuolaikinė]Kompozitorius Jonas Švedas
(1927–1981)

2013 m. kovo 27 d., trečiadienį, 17 val. Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4)
bus pristatoma knyga „Jonas Švedas – egzodo kompozitorius“, kurią parengė muzikologė dr. Danutė Palionytė-Banevičienė.

 

Iki pat Nepriklausomybės atkūrimo beveik niekas Lietuvoje nežinojo, kad toli nuo tėvynės, Jungtinėse Amerikos Valstijose gyveno ir kūrė kitas Jonas Švedas (1927–1981) – kompozitorius, pianistas ir pedagogas. Jo vardas gana ilgai buvo painiojamas su Lietuvoje gyvenusio, Valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ įkūrėjo, kompozitoriaus ir dirigento Jono Švedo vardu. Taigi ši knyga pristato Lietuvos visuomenei beveik nežinomo muziko gyvenimą ir kūrybą, siekia jo veiklą integruoti ne vien į išeivijoje puoselėtą muzikos kultūrą, bet ir į bendrą lietuvių kultūros kontekstą.

 

Jonas Švedas gimė 1927 m. Vilkaviškyje, buvo jauniausias iš keturių sūnų. Mokyklą pradėjo lankyti Pagėgiuose, mokėsi Kauno ir Palangos gimnazijose, 1944 m. pradžioje lankė Vilniaus muzikos mokyklą. 1944–1945 metais rašyti ir knygoje pirmą kartą publikuojami dienoraščiai atskleidžia, kaip prasidėjęs karas pakeitė J. Švedo likimą – jis atsiduria Vokietijoje, mokslus baigia Liubeko Lietuvių gimnazijoje, pradeda studijuoti lituanistiką. 1949 metais tuštėjant pabėgėlių stovykloms Vokietijoje, J. Švedas pasitraukia į Čikagą, čia pradeda fortepijono ir kompozicijos studijas Čikagos konservatorijoje. Su šiuo miestu susijusi ir tolesnė muziko veikla, ypač vaisingai išsiskleidusi kūryboje ir scenoje bendradarbiaujant su antrąja žmona, garsia išeivijos operos dainininke mecosopranu Aldona Stempužiene-Švediene. Įsimintinos buvo abiejų rengtos koncertų programos, rečitaliai, koncertuota kitų atlikėjų vakaruose. Jų repertuare skambėjo ir paties J. Švedo vokalinės ir instrumentinės kompozicijos, tarp kurių – solinės dainos, vokalinė poema, sonatos, kitos kompozicijos fortepijonui. Kompozitorius mirė 1981 metais, palaidotas Čikagoje.

 

Knygą „Jonas Švedas – egzodo kompozitorius“ sudaro dr. Danutės Palionytės-Banevičienės įvadas, publikuojamas J. Švedo 1944–1945 m. dienoraštis ir jo laiškai artimam bičiuliui dramaturgui Kostui Ostrauskui, amžininkų atsiminimai ir svarbesni apie kompozitorių anksčiau publikuoti straipsniai. Knygą išleido Lietuvos kompozitorių sąjunga ir „Diemedžio“ leidykla.

 

Vakaro metu Vilniaus paveikslų galerijoje kalbės knygos sudarytoja dr. Danutė Palionytė-Banevičienė, prof. dr. Ramunė Kryžauskienė, Leonas Narbutis. Jono Švedo kamerinius kūrinius atliks smuikininkė Ingrida Armonaitė, mecosopranas Rita Preikšaitė, skambins pianistai Indrė Baikštytė, Lina Krėpštaitė, Andrius Vasiliauskas. Vakarą ves muzikologė dr. Rūta Gaidamavičiūtė. Įėjimas laisvas.

 

Lietuvos kompozitorių sąjungos inf.

© Muzikos informacijos ir leidybos centras, A. Mickevičiaus 29, 08117 Vilnius, tel: (8 5) 272 69 86. Siųskite klausimus / komentarus adresu [email protected]
Visos tekstų, nuotraukų, logotipų, muzikos, iliustracijų teisės yra saugomos įstatymų. Medžiagą galima naudoti autorių ir atlikėjų reklamos tikslais, tačiau būtina minėti autorių ir šaltinį, jei jie yra žinomi. Jei tokių nuorodų nėra, šaltinis yra Muzikos informacijos ir leidybos centras (MILC).