Sekite naujienas:
English
LATGA-A | IAMIC 
 
   
  Titulinis > Naujienos > Kaune prasideda šiuolaikinės muzikos festivalis „Iš arti”
 
 
Klasikinė / Šiuolaikinė
Džiazas
Folk / World / Country
Pop / Rock / Urban
Elektroninė
Senoji estrada

Mūsų adresas

NAUJIENOS

2013-11-08

Kaune prasideda šiuolaikinės muzikos festivalis „Iš arti” [Klasikinė / Šiuolaikinė]Lapkričio 9 d., šeštadienį, premjerų vakaru Kauno valstybinėje filharmonijoje prasideda XVIII tarptautinis šiuolaikinės muzikos festivalis „Iš arti”. Savaitę iki lapkričio 16 d. truksiantis renginys klausytojams siūlo plačią ir įvairiaspalvę šiuolaikinės akademinės muzikos programą: nuo kamerinių žanrų iki simfoninių opusų, nuo edukacinių projektų iki operos. Kaip ir kasmet, festivalis pateiks lietuviškų ir pasaulinių premjerų, netrūks kūrybinių intrigų ir integruotų meninių projektų.

 

Festivalio meno vadovė kompozitorė Zita Bružaitė sako, kad festivaliui gyvuojant nuo 1997 metų natūraliai susiklostė tam tikros programos formavimo tradicijos. Kiekvienais metais šie pagrindiniai akcentai suteikia festivaliui savitumo, atpažįstamumo ir buria vis didesnį ištikimų klausytojų ratą.

 

„Vienas svarbiausių mūsų uždavinių – priminti ir pagerbti ryškiausius XX a. muzikos kūrėjus. Šiemet tai bus lenkų kompozitorius Witoldas Lutosławskis, kurio gimimo 100-metį švenčia visas muzikos pasaulis. Išgirsime Lietuvoje dar neskambėjusius šio kompozitoriaus kūrinius, kuriuos interpretuos Lenkijos, Lietuvos ir Austrijos atlikėjai,“ - pažymėjo Z. Bružaitė.

 

Festivalis tęsia praėjusiais metais gimusią iniciatyvą viename koncerte sujungti dviejų šalių muzikos kūrėjų ir atlikėjų pajėgas. Šiais metais tokį tarpkultūrinį dialogą plėtos „Kristupo kvintetas“ ir svečiai iš Prancūzijos – Marselio pučiamųjų kvintetas. Abu kolektyvai – aktyvūs įvairių koncertų, tarptautinių festivalių dalyviai, skatinantys bendradarbiavimą su savo šalies kompozitoriais. Festivalyje „Iš arti“ lietuvių ir prancūzų kvintetai susijungs į itin retą ansamblį – decetą, kuris atliks abiejų šalių kompozitorių kūrinius, specialiai sukurtus tokiai instrumentų sudėčiai.

 

Dar vienu tiltu tarp skirtingų kultūrų būtų galima pavadinti kamerinį vakarą, kuriame muzikuos „Esfera Ensemble“ iš Ispanijos ir Ritos Novikaitės (mecosopranas) bei Halinos Marios Kochan (fortepijonas) duetas. „Esfera Ensemble“ byloja apie siekius eksperimentuoti, ieškoti kūrybinių sąsajų tarp muzikos ir vizualiųjų menų, skirtingų meno formų sąveikų. Koncerte skambės ir lietuvių kūrėjų muzikos premjeros, susijusios su pavasarį Lietuvos kompozitorių sąjungos inicijuotu naujų vokalinės muzikos kūrinių konkursu.

 

„Iš arti“ jau neįsivaizduojamas be edukacinių projektų jaunimui. Šiemet šią tradiciją tęsia „Susitikimas iš arti“ su dviem menininkais: estų kompozitoriumi ir smuikininku Mihkelu Keremu ir pianistu Roku Zubovu. Edukacinę kryptį atspindi ir festivalio metu vyksiantis lietuvių muzikos interpretacijos seminaras bei paroda, skirti kompozitoriaus Juozo Indros jubiliejiniams metams.

 

Jau ne pirmus metus festivalio programą praturtina muzikinis sceninis opusas. Šį kartą Nepriklausoma kūrybinė grupė „Operomanija“ pristato kompozitorės Linos Lapelytės operą „Geros dienos“, kuri šiais metais Švedijoje vykusiame konkurse „Music Theatre NOW“ pelnė „Globe Teana-Theatre Observation“ prizą. Jauna kūrėja kartu su bendraminčių komanda (libreto autorė Vaiva Grainytė, režisierė, scenografė Rugilė Barzdžiukaitė), pasitelkdamos apibendrintą prekybos centro kasininkės personažą, kuria ironišką, vartojimo malonumus šlovinančią poemą.

 

Festivalis taip pat lieka ištikimas tradicijai suteikti galimybes ir erdves menininkų fantazijos proveržiams ir eksperimentams. Šiųmečio koncerto idėja – sujungti lietuvių ir Vakarų Europos profesionaliąją muziką su lietuvių folkloro ir improvizacinio meno tradicijomis, taip pat – su naujausiomis garso/vaizdo technologijomis. Profesionaliojo meno krypčiai šiame projekte atstovaus Čiurlionio styginių kvartetas; folkloro ir improvizacinio meno tradicijoms – Rasos Serros vokalas ir Sauliaus Petreikio intuityviai parenkami pasaulio muzikos instrumentai; naujausioms technologijoms – Mariaus Salyno elektronika. Kompozitoriai Vidmantas Bartulis, Bronius Kutavičius, Algirdas Klova, Zita Bružaitė, Giedrius Kuprevičius, Jonas Jurkūnas, pasitelkę skirtingų Lietuvos etninių regionų muzikinį folklorą ir naudodami šiuolaikines komponavimo priemones, aranžuos, perkurs arba sukurs naujas dainas. Be muzikinės idėjos, šis koncertas, pavadintas „Lietuviškos muzikos karpiniai“, turi ir filosofinę potekstę, susijusią su tirpstančios lietuviškos tapatybės ženklu.

 

Festivalį „Iš arti“ užbaigs simfoninės muzikos vakaras, ypatingas dėl atlikėjų gausos ir įvairovės – nuo akademinės muzikos, džiazo profesionalų, teatrališko Vidmanto Bartulio „muzikavimo“ iki Kauno miesto simfoninio orkestro ir Kauno valstybinio choro. Koncerte taip pat bus pristatyta Lietuvos kompozitorių sąjungos išleista triguba kompaktinė plokštelė „Musica vera“, kurios fragmentai skambės vakaro programoje.

 

Festivalio tinklalapis internete

 

Festivalio PROGRAMA

 

VšĮ „Iš arti“ inf.

 

© Muzikos informacijos ir leidybos centras, A. Mickevičiaus 29, 08117 Vilnius, tel: (8 5) 272 69 86. Siųskite klausimus / komentarus adresu [email protected]
Visos tekstų, nuotraukų, logotipų, muzikos, iliustracijų teisės yra saugomos įstatymų. Medžiagą galima naudoti autorių ir atlikėjų reklamos tikslais, tačiau būtina minėti autorių ir šaltinį, jei jie yra žinomi. Jei tokių nuorodų nėra, šaltinis yra Muzikos informacijos ir leidybos centras (MILC).