Klasikinė / Šiuolaikinė
  Kompozitoriai
  Kūrinių paieška
  Natų leidiniai
  Įrašai
  MILC biblioteka
  Lietuvos muzikos link
  WNMM Nr. 18
  Knygos
  Kontaktai
Džiazas
Folk / World / Country
Pop / Rock / Urban
Elektroninė
Senoji estrada

Mūsų adresas

RENGINIAI

2008-11-12 -- 2008-11-16

XII TARPTAUTINIS AKORDEONO MUZIKOS FESTIVALIS


Šių metų lapkričio 12-16 dienomis Vilniuje vyks XII tarptautinis akordeono muzikos festivalis. Į šį renginį pakviesti išskirtiniai atlikėjai, didžiosios akordeono meno žvaigždės, ne tik pripažinti visame pasaulyje ir vertinami aukščiausiais kriterijais, bet ir komerciškai patrauklūs ir ypač pageidaujami prestižiniuose festivaliuose.

 

Įpusėjus lapkričiui, kai žvarbus oras žmones sugena į šiltas ir jaukias vietas, Vilnių įkaitins XII tarptautinis akordeono festivalis su garsiausiomis šio žanro žvaigždėmis. Šių metų festivalis atskleis kitokį, dar nematytą akordeono veidą. Eksperimentinis, teatriškas, psichodelinis, elektropunkas, džiazo drama, improvizacinis avangardas, subtiliai interpretuojama klasika, world music iššūkiai su klezmerio gaidomis, šiuolaikinė originali muzika – tai penkias dienas truksiančio akordeono šėlsmo asortimentas.

 

Lapkričio 15 d., 19 val., Šv. Kotrynos bažnyčia

Muzikos ir šviesų šou „accoSYNTHESIS“

 

Šiandien nieko nestebina šviesų šou, erdvinis garsas ir efektai, bet kai visa tai patiekiama su pagrindiniu patiekalu – iš akordeono ir jo šeimininko gerklės sklindančiais neįtikėtinais garsais, sempluojamais realiame laike su gera mistikos doze, – maksimalus įspūdis garantuotas. Skiauterėtas pusamžis vyras, scenoje be jokių skrupulų įgyvendinantis beprotiškiausius sumanymus, nepalieka abejingų – jis tiesiog užvaldo transcendentine akordeono šamanizmo technika. Akordeono Jimmy Hendrixu tituluojamas, suomišku atsaku Björk vadinamas atlikėjas Kimmo Pohjonen su savo instrumentu galynėjasi tarsi su aligatoriumi. Jis bei du scenos partneriai – garso instaliacijų kūrėjas Heikki Iso-Ahola ir šviesos dizaineris Ari „Valo“ Virtanenas – lapkričio 15 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje paskleis rūke skendinčias dvasias, skleidžiančias suomiškų runų atgarsius, hipnotizuojančias aimanas ir anapusinio pasaulio karštį.

 

Kimmo Pohjoneno vardas ir jo projektai puikuojasi Londono, Sidnėjaus, Niujorko bei Maskvos garsiausių salių afišose šalia tokių žvaigždžių kaip Björk, Brian Wilson ir kitų. Projekte „KTU“ Pohjonenas groja kartu su Patu Mastelotto ir Trey’umi Gunnu iš grupės „King Crimson“. Bendras projektas su styginių kvartetu „Kronos“ buvo toks sėkmingas, kad Niujorke ir Brukline bilietai į tris koncertus iš eilės buvo akimirksniu išpirkti.

 

Lapkričio 14 d., 19 val., Šv. Kotrynos bažnyčia

„accoWORLD“: muzikos pasaulis be ribų

 

Lenkų grupė „Bester Quartet“, pasaulinėje muzikos rinkoje vadinama savotišku fenomenu, tiesiog parklupdė muzikinį pasaulį ant kelių. Kvarteto vyrukai publiką įtraukia į siautulingą world ritmų jūrą, paskleisdami tviskančią tembrų vaivorykštę. Kolektyvas, pradėjęs veiklą kaip „Cracow Klezmer Band“, taip išplėtė stilistines atliekamos muzikos ribas, kad jiems teko pakeisti ansamblio pavadinimą. Kvarteto muzikantai išsiskiria gebėjimu simuliuoti itin platų muzikinių stilių spektrą, savo originaliose kompozicijose pasitelkdami klasikinius, džiazinius, avangardinius bei šiuolaikinės kamerinės muzikos elementus, pagrįstus improvizacija. Ansamblio įkūrėjas ir variklis, akordeonistas Jarosławas Besteris, pasak „The Wire“, „perėmė iš Astoro Piazzollos tango nuevo metodą ir panaudojo jį savo kompozicijose, grindžiamose žydų muzikos motyvais.“ Todėl „avangardo popiežiumi“ vadinamas Johnas Zornas apibūdino jų grojimo stilių kaip „Taraf de Haiduks“ (žinomo rumunų ansamblio, grojančio klezmerio-čigonišku stiliumi) susitikimą su Astoru Piazzolla. („Jazz Forum“). „Bester Quartet“, bendradarbiaudamas su Johnu Zornu, išleido šešias kompaktines plokšteles prestižinėje Niujorko „Tzadik“ leidykloje. „Bester Quartet“ – „viena ypatingiausių pasaulio naujųjų klezmerio grupių, talentingai derinanti senąjį ir naująjį pasaulį, beveik išnykusią kultūrą su gyvybinga prikeltąja“ („Eyal Hareuveni Discuss“). Apie „Bester Quartet“ invaziją į Vakarų pasaulį spauda rašo taip: „Tegul ir ten muzika sujaudina ir priverčia verkti sielas, kuriose apsigyvens neišdildomas liūdesys“ („Tygodnik Powszechny“). Lapkričio 14 d., 19 val. skambėsiančio koncerto programoje dominuos Jarosławo Besterio ir Johno Zorno kūriniai.

 

Lapkričio 15 d., 17 val., Lenkų kultūros rūmai

„accoJAZZit“: svaiginanti džiazinė kelionė

 

Fatališkas akordeono dramaturgas italas Luciano Biondini vadinamas ryškiausiu bei originaliausiu akordeonistu šiuolaikinio džiazo pasaulyje. „Tai, ką jis daro, yra kvapą gniaužianti, be galo virtuoziška ir naujoviška, jausminga meninė kelionė. Intensyvu, impulsyvu ir dramatiška“ („Jazz thing“). Šiam italų muzikantui bei originalių džiazo kompozicijų autoriui išskirtinumo suteikia jo novatoriška atlikimo maniera, modernių harmonijų naudojimas, eksperimentavimas su džiazo standartams neįprastais elementais. Muzikas bendradarbiauja su plataus spektro menininkais – arabu Rabihu Abou-Khalilu, grojančiu arabiška liutne oud, argentiniečiu Javieru Girotto (saksofonai, fleitos, klarnetai), Dave‘u Bargeronu, Micheliu Godardu, Battista Lena, Gabriele Mirabassi, Enrico Rava, Tony Scottu ir daugeliu kitu. Kritikai apie jį rašo: „Tai tikras savo instrumento meistras, solistas, pasiekiantis ypatingą dramatiškumą; viskas, ką jis groja, pripildyta grožio ir originalumo nepriklausomai nuo konteksto...“ Grodamas solo Biondini atskleidžia plačią savo talento paletę bei instrumento galimybes: „Dabar akordeono samprata pasiekė naują, kulminacinį tašką. Italo Luciano Biondini solinis akordeono rečitalis prilygsta Keitho Jarretto džiazinio fortepijono solo pasirodymui koncerte Kiolne“ („Klassik/Musikmagazin Rondo“).

 

Lapkričio 13 d., 19 val., Vilniaus rotušė

Avangardinis akordeono ir gitaros meistrų dialogas „accoGUITARio contemporaneo“

 

Niekas kitas taip giliai nepanardina į šiuolaikinės muzikos pasaulį kaip vokiečio Stefano Hussongo magiški pirštai. Atlikėjas „labai sėkmingai pateikia akordeoną kaip naują avangardinės muzikos instrumentą“ („Neue Zeitung für Musik“). Subtiliai išgyvenama muzika Stefanas Hussongas dalysis su vokiečių gitaristu Jürgenu Rucku. Apie pastarąjį atlikėją kompozitorius Johnas Adamsas atsiliepia taip: „Manau, jis yra vienas iš tų ypatingų muzikantų, kuriems skirta plėtoti savo instrumento repertuarą ir įkvėpti kompozitorius kurti gitarai“. Jürgenas yra europinio muzikos avangardo lyderio „Ensemble Modern“ narys. Akordeono ir gitaros dueto klausytojai išgirs pasaulines premjeras – Jose Sanchez-Verdu, Keiko Harada, Adrianos Hoelszky, Joachimo F. Schneiderio, Toshiro Saruya kūrybą.

 

Lapkričio 12 d., 18 val., Šv. Kotrynos bažnyčia

„accoPREMJEROS LT“: lietuvių autorių kūryba akordeonui

 

Lapkričio 12-ąją, festivalio atidarymo dieną, 18 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje muzikuos lietuvių pajėgos – pasirodys vienas ryškiausių šių dienų Lietuvos akordeonistų, daugelio tarptautinių konkursų laureatas Raimondas Sviackevičius su naująją muziką propaguojančiu styginių kvartetu „Chordos“ ir maištaujančiu laisvuoju menininku violončelininku Mindaugu Bačkumi. Skambės specialiai festivaliui sukurta, dar negirdėta lietuvių autorių muzika akordeonui. Jau tampa tradicija kiekviename festivalyje pristatyti lietuvių kompozitorių kūrinių akordeonui premjeras. Užpernai Raimondas atliko Žibuoklės Martinaitytės opusą akordeonui ir kameriniam orkestrui „Proveržis“. Šiemet nuskambės Vidmanto Bartulio, Arvydo Malcio, Teisučio Makačino, Vytauto Germanavičiaus, Broniaus Kutavičiaus kūrinių premjeros. Aktyviai plėtodamas šią svarbią veiklą, atlikėjas propaguoja naujausią muziką akordeonui, į akordeono meno pasaulį įtraukdamas vis naujų autorių vardus, pristatydamas juos tarptautiniu mastu ir atverdamas kompozitoriams, iki šiol retai rašiusiems muziką šiam instrumentui, naujus kūrybinius klodus. Geriausi Lietuvos akordeono profesionalai, šio instrumento virtuozai mielai bendradarbiauja su Raimondu Sviackevičiumi. Akordeonas jo rankose prabyla įvairiaspalviais tembrais, o jungiant jo skambesį su įvairiausiais kitais instrumentais atsiskleidžia dar platesnis šiuolaikinio akordeono galimybių spektras. „Labai norėjau, kad grojant šiems instrumentams, pavyktų pagauti dar neliestų jausmų virpesius...“ (Vidmantas Bartulis).

 

Lapkričio 12 d., 20 val., Šv. Kotrynos bažnyčia

Tango iššūkiai „accoTANGOelectro“

 

Lapkričio 12 d., 20 val. Šv. Kotrynos bažnyčios angelų sparnus vibruoti privers tango kultūros atstovai Lietuvoje – grupės „4TANGO“ ir „Tango gatos“ („Tango katinai“).

 

Jaunos perspektyvios operos solistės Ievos Prudnikovaitės giliame balse nuskęsta visi tango virpesiai ir atodūsiai, kurie suteikia jos sodriam tembrui netikėtą atspalvį. Tango iššūkiai – kaip tik jai. Jausmų proveržiai ir atoslūgiai, kylantys jos balse, išsilieja drauge su aistringomis ir jaudinančiomis „4TANGO“ melodijomis. Festivalio programoje atlikėjai pristatys savo ką tik išleistos kompaktinės plokštelės „Tango de fuego“ muziką ir naujus kūrinius. Šv. Kotrynos bažnyčios erdvė tapo viena mieliausių ansambliui, o jų koncertuose ši salė būna sausakimša.

 

Jungtinis kolektyvas „Tango gatos“, kuriame groja atlikėjai iš Argentinos, Brazilijos, Urugvajaus ir Lietuvos, vadovaujami charizmatiškojo Eduardo Gimenezo, žiūrovams pasiūlys visame pasaulyje populiaraus techno tango stiliaus eksperimentų puokštę, kurią akordeono garsais puoš Andrius Balachovičius. Suvienijus skirtingas muzikines patirtis – flamenko, rumbą, klasikinį bei tradicinį tango ir šiuolaikinę elektroninę muziką, – sujungus visų grupės narių temperamentus ir pojūčius, sukurta unikali tradicinio argentinietiško tango ir šiuolaikinio tango, dar vadinamo tango nuevo (liet. naujojo tango), sintezė. 

 

Lapkričio 15 d., 14 val., Lietuvos kompozitorių sąjunga

„accoLABYRINTH“: pasaulio kompozitorių premjeros akordeonui

 

Slovėnų akordeono žvaigždė Primožas Parovelas, savo kūrybine užuovėja pasirinkęs egzotiškąjį Taivanį, atsiveš specialiai festivaliui užsakytus slovėnų, britų, japonų, taip pat Kanados bei Taivanio kompozitorių premjerinius kūrinius. Šis atlikėjas yra daugelio tarptautinių konkursų laureatas, nuolat koncertuojantis Europoje, Taivane, Filipinuose ir Kanadoje. Iš pastarosios šalies į festivalį atvyks Chantale Laplante, pristatysianti savo kūrinį, parašytą Primožui. Akordeonistas ne tik atlieka solo programas, bet ir groja su simfoniniais orkestrais, atlieka operinę muziką.

 

Lapkričio 14 d., 16 val., šv. Kotrynos bažnyčia

„accoAURORA borealis“: Šiaurės šalių šedevrai

 

Šiaurietiškus šiuolaikinės muzikos šedevrus atliks du jauni, bet jau daug pasiekę danų akordeonistai, sekantys savo mokytojų Geiro Draugsvollo, Jameso Crabbo, Hugo Notho pėdomis. Bjarke Mogensenas, vos trylikos tiesioginiame televizijos eteryje debiutavęs su Miuncheno  orkestru kaip solistas, jau tada patraukė milijonų žiūrovų dėmesį. Susišlavęs ko gera visus įmanomus muzikinių konkursų apdovanojimus, koncertuodamas apkeliavo daugelį Europos miestų, jo pasirodymai buvo filmuojami televizijų: Bjarke grojo su Gidonu Kremeriu, Augustinu Dumay ir Marcu Coppey. Atlikėjo repertuaras neapsiriboja akademine muzika – Bjarke mielai atlieka tango stilistikos kūrinius ir Rytų Europos folklorą, ruošia projektus su roko muzikantais. Su kitu šio festivalio koncerto solistu Rasmusu Kjolleriu Bjarke nuo vaikystės groja duetu. Jiedu su dueto programa apkeliavo muzikos festivalius Suomijoje bei Olandijoje. Rasmuso Kjollerio biografija apima ne tik laimėjimus akordeono muzikos konkursuose, bet ir vargonų, barokinio muzikavimo studijas, darbą teatro trupėje. Spektaklis, kuriame Rasmusas groja – absurdo pjesė „Karalius Ūbas“ – 2008 m. buvo nominuotas aukščiausiam danų teatriniam apdovanojimui Reumert Award.

 

Lapkričio 13 d., 14 val., Mokytojų namų didžioji salė

Akordeono muzikos retrospektyva „accoORCHESTRA&more“

 

Itin ryškus, stilingas ir techniškai nepriekaištingas Rusijos artistų Larisos bei Vladimiro Gerasimovų dueto grojimas vertas prestižinių tarptautinių festivalių scenų. Šie muzikantai klausytojus pavergia ansambliškumu, nuoširdumu, artistiškumu, emocionalumu, tembrinių spalvų įvairove ir virtuozišku instrumento valdymu.

 

Akordeonų kvintetas „Concertino“ – kamerinio akordeono žanro pradininkas Lietuvoje, brandus kolektyvas, šiais metais švenčiantis 30 metų kūrybinio darbo jubiliejų, įvairiose pasaulio šalyse surengęs daugiau nei 900 koncertų, laimėjęs dviejų tarptautinių akordeono muzikos konkursų Grand Prix. Kvintetas dalyvavo visuose Vilniuje rengtuose tarptautiniuose akordeono festivaliuose. Ansamblio vadovas prof. Ričardas Sviackevičius – vienas šio festivalio įkūrėjų bei iniciatorių, ir, galima teigti, vienas akordeono muzikos Lietuvoje patriarchų. „Concertino“ pasirodymuose – visuomet kokybiška, solidi ir verta dėmesio akordeono muzikos klasika.

 

Daugpilio akordeonų orkestras, vyriausias šio koncerto kolektyvas, kitais metais švęsiantis 50 metų jubiliejų, sukaupęs itin platų repertuarą, festivalyje pažers virtuoziškų „perliukų“. Orkestro nariai dalyvavo ir nugalėjo daugelyje tarptautinių konkursų ir festivalių Vokietijoje, Danijoje, Rusijoje, Baltarusijoje, Lietuvoje, Estijoje, Suomijoje. Grojimo tradicijas orkestre puoselėja ilgametis jo vadovas Valerijus Chodukinas.

 

Lapkričio 13 d., 16 val., Vilniaus rotušė

„accoPOP“: pramogaujantis akordeonas

 

„Pramogaujantis akordeonas“ – tai visų rūšių lengvąją akordeono muziką jungiantis koncertas. Programoje skambės nuotaikingi, charakteringi džiazo, miuzetės, tango stilistikos kūriniai, atskleidžiantys šmaikščiąsias ir lyrines instrumento puses. Koncerte numatyti trys išraiškingi pasirodymai. Baltarusijos ansamblis „Festival“, vadovaujamas Vladimiro Bubeno, pelnė didžiulę klausytojų meilę ir liaupses. Būtent 1990 m. Vilniuje surengtame tarptautiniame akordeono muzikos festivalyje įvyko pirmasis šio kolektyvo pasirodymas, jau tada numatęs itin sėkmingą atlikėjų koncertinę karjerą. „Festival“ muzikantai rengia solinius koncertus, groja televizijos bei radijo įrašams, dalyvauja televizijos programose, yra išleidę keturias kompaktines plokšteles, groja įvairiuose prestižiniuose Europos muzikiniuose projektuose.

 

Rusų bajano virtuozas, kompozitorius Viktoras Novikovas, nuo 1984 m. komponuojantis ir aranžuojantis įvairių stilių muziką bajanui, jau turi daugybę gerbėjų Lietuvoje, kuriems pateiks naujų, išskirtinių kūrinių. Savo kūrinius autorius atlieka ne tik pats – juos mielai į savo repertuarą įtraukia A. Dmitrijevas, J. Vostrelovas, V. Romanko, kvintetas „Concertino“, akordeonų orkestras „Consona“ ir kiti atlikėjai.

 

Išradingas akordeonų orkestras „Consona“, kuriame groja Vilniaus muzikos mokyklų akordeono mokytojai, į savo koncertines keliones ir pasirodymus kviečiasi žymius lietuvių atlikėjus solistus, dalyvauja konkursuose ir festivaliuose, o šiame koncerte pristatys kelionių įspūdžiais paįvairintą programą.

 

Lapkričio 13 d., 21 val., klubas „Tamsta“

„accoACCid project“: nuo džiazo iki klubinio minimalizmo

 

Festivalyje išgirsite kolektyvą, kuriam nėra lygių. Tai nereiškia, kad niekas kitas nemoka groti; tiesiog niekur tikrai nerasite tokio orkestro, kuriame skambėtų akordeonas, trimitas ir elektronika. Grupėje „accID orchestra“ groja profesionalai, kurių krūtinėse ritmą muša „pankiškos“ širdys. Gyvenime jie yra geri draugai, o kurdami drąsiai eksperimentuoja. Ilgos kompozicijos tampa tikrais magijos seansais, meditacijos, ramybės, kartu ir gaivališkos energijos kupinais kūriniais. Ansamblis yra susikūręs neseniai trio „Chill‘out“ pagrindu, ir jo nariai toli gražu ne naujokai scenoje. Jie grojo ir tebegroja su daugeliu įvairių muzikantų, tad, visiems susibūrus, atsiranda orkestro dydžio kolektyvas, pasirengęs atlikti virtuozišką programą. Kompozicijose jungiama daugybė įvairių stilių, nuo akordeoninio džiazo iki elektroninio minimalizmo.

 

Lapkričio 14d., 11val., Mokytojų namų svetainė

Metodinis pranešimas „accoINFO“

 

Dviejų skirtingų akordeono mokyklų atstovų, savo instrumento korifėjų, pranešimai, akordeono paslapčių, atlikimo manieros, metodiškai pagrįstų praktinių nurodymų demonstravimas.

 

Stefan Hussong dėsto akordeoną ir kamerinę muziką Würzburgo konservatorijoje, nuo 1993 m. dirba tarptautinėje Mozarteumo vasaros akademijoje Salzburge. Dažnas meistriškumo kursų, vykstančių Europos šalyse, Japonijoje, Kinijoje pedagogas.

 

Geir Draugsvoll, norvegų kilmės danų akordeonistas ir pedagogas, dėsto Karališkoje muzikos akademijoje Kopenhagoje, koncertavo Lietuvoje prieš keletą metų, į šį festivalį atvažiavo su dviem savo auklėtiniais – Rasmus Kjoller ir Bjarke Mogensen. Jis pagrįstai vadinamas akordeono pionieriumi – groja elitiniuose koncertuose, išugdė nemažą būrį puikių akordeonistų.

 

Lapkričio 15d., 12val., Lietuvos kompozitorių sąjunga

„accoCOMPOSER“ Transatlantinės vizijos

 

Specialiai į savo kūrinio „STILL-LEVEN” premjerą iš Kanados atvyksta kompozitorė Chantale Laplante. Viešnia pristatys savo kūrinį, kalbės apie komponavimo akordeonui ypatumus, savo kaip kompozitorės požiūrį į akordeono specifiką. Laplante darbai buvo sukurti ir pirmąkart atlikti Šiaurės Amerikos ir Europos festivaliuose, koncertuose bei rečitaliuose, kuriuose ji pati dažnai groja ir pristatinėja kūrybą. Jos kelias į kompoziciją buvo unikalus: klasikiniai ir džiaziniai fortepijono pagrindai, grojimas eksperimentinėse ir pop grupėse, akademinės kompozicijos studijos, privačios studijos pas Francis Dhomont ir Jonathan Harvey.

 

Lapkričio 16 d., 12 val., Mokytojų namų svetainė

 „accoEXPO“: Itališkų akordeonų „Excelsior“ prezentacija

 

Lapkričio 16-ąją, paskutinę festivalio dieną, 12 val., visi akordeonistai ir akordeono muzika besidomintieji kviečiami į akordeonų „Exelsior“ prezentaciją Mokytojų namų svetainėje. Viena garsiausių Italijos gamyklų, išsiskirianti itin aukštos kokybės akordeonų gamyba, jau senokai palaiko glaudžius ryšius su Lietuvos akordeonistais. Instrumentų parodos, MIDI akordeono (elektroninio instrumento) prezentacijos vyko dar 1996 metais. Gamykla nuolat atveža naujų instrumentų modelių, suteikia galimybę norintiems išbandyti naujus akordeonus.

 

Festivalio metu vyks Lietuvos leidyklos UAB „Intermusic“ natų paroda-pardavimas, Vokietijos leidykla „Karthause-Schmülling“ pateiks didžiulį akordeono įrašų, natų, kitų leidinių asortimentą. Lenkijos leidykla „Astra“ taip pat pradžiugins norinčius įsigyti naujos literatūros akordeonui. UAB „Muzikos magijos salonas“ suteiks galimybę atėjusiems prieš koncertus pasimėgauti itin aukštos kokybės akordeono muzikos įrašais, pasitelkiant „high-end“ garso atkūrimo sistemas.

 

Daugiau informacijos:

http://akordeonofestivalis.lt/

Tel. +370 686 15717

 

Festivalio inf.

© Muzikos informacijos ir leidybos centras, A. Mickevičiaus 29, 08117 Vilnius, tel: (8 5) 272 69 86. Siųskite klausimus / komentarus adresu info@mic.lt
Visos tekstų, nuotraukų, logotipų, muzikos, iliustracijų teisės yra saugomos įstatymų. Medžiagą galima naudoti autorių ir atlikėjų reklamos tikslais, tačiau būtina minėti autorių ir šaltinį, jei jie yra žinomi. Jei tokių nuorodų nėra, šaltinis yra Muzikos informacijos ir leidybos centras (MILC).