Klasikinė / Šiuolaikinė
  Kompozitoriai
  Kūrinių paieška
  Natų leidiniai
  Įrašai
  MILC biblioteka
  Lietuvos muzikos link
  WNMM Nr. 18
  Knygos
  Kontaktai
Džiazas
Folk / World / Country
Pop / Rock / Urban
Elektroninė
Senoji estrada

Mūsų adresas

Remigijaus Merkelio "Kompasas" Niujorke


nuotrauka: Arūnas Baltėnas

Rugsėjo mėnesį "New Juilliard Ensemble" savo 12-ojo ir Juilliardo mokyklos 99-ojo koncertų sezono atidarymui pasirinko Remigijaus Merkelio Kompasą - kompoziciją dideliam ansambliui, parašytą "MaerzMusik" festivalio užsakymu ir pirmąkart "Gaidos" ansamblio atliktą Berlyne 2003 metais. "New Juilliard Ensemble" įkūrėjas ir dirigentas Joelis Sachsas kasmet žvalgosi po pasaulį, ieškodamas mažiau žinomo repertuaro kūrinių, "tiek geografiškai, tiek stilistiškai pasklidusių po visą žemėlapį". Šiai dvigubai progai skirta programa subūrė įvairiatautę kompozitorių kompaniją: Remigijus Merkelys iš Lietuvos, Menachemas Zuras iš Izraelio, Robertas Nasveldas iš Olandijos, Hákuras Tómassonas iš Islandijos ir Aleksandras Ščetinskis iš Ukrainos.

"...Eklektiško lietuvių kompozitoriaus Remigijaus Merkelio Kompasas kaip tik tiko koncerto pradžiai, - rašė "The New York Times" recenzentas Allanas Kozinnas. - Merkelio kompase sužymėti pagrindiniai šiuolaikinės muzikos kalbos traukos taškai. Prasidedantis abstrakčiais XX a. pradžios atonalumo kontūrais, tolesnėse padalose kūrinys įgauna aštresnių neoklasikinių bruožų, o vėliau - kvaziminimalistinių pasikartojimų ir plačių neoromantinių mostų pavidalą. Džiazas čia naudojamas kaip atsvara: 5 dešimtmečio stiliaus saksofono figūra kiek sušildo atonaliąją padalą, o koltreiniškas klyksmas neoromantinei padalai suteikia modernistinį atspalvį".

Joelio Sachso vadovaujamą "New Juilliard Ensemble" sudaro vieni geriausių Juilliardo mokyklos studentų, kurie "geranoriškai ir nepriekaištingai" susidorojo su vadovo pasiūlytu sudėtingu, stilistiškai margu naujosios muzikos repertuaru. Pasak Sachso, Kompasas jam padarė didelį įspūdį savo nevaržoma energija ir sąmoju.

 

Lietuvos muzikos link Nr. 9

© Muzikos informacijos ir leidybos centras, A. Mickevičiaus 29, 08117 Vilnius, tel: (8 5) 272 69 86. Siųskite klausimus / komentarus adresu [email protected]
Visos tekstų, nuotraukų, logotipų, muzikos, iliustracijų teisės yra saugomos įstatymų. Medžiagą galima naudoti autorių ir atlikėjų reklamos tikslais, tačiau būtina minėti autorių ir šaltinį, jei jie yra žinomi. Jei tokių nuorodų nėra, šaltinis yra Muzikos informacijos ir leidybos centras (MILC).