Sekite naujienas:
English
LATGA-A | IAMIC 
 
   
  Titulinis > Naujienos > Paskelbta Pasaulio muzikos dienų 2008 programa
 
 
Klasikinė / Šiuolaikinė
Džiazas
Folk / World / Country
Pop / Rock / Urban
Elektroninė
Senoji estrada

Mūsų adresas

NAUJIENOS

2008-06-09

Paskelbta Pasaulio muzikos dienų 2008 programa [Klasikinė / Šiuolaikinė]


Kaip žinia, Lietuvai patikėta garbinga teisė 2008 metais surengti vieną reikšmingiausių muzikos festivalių – Pasaulio muzikos dienas. Šis daugiau nei 50 kraštų vienijančios organizacijos ISCM (International Society for Contemporary Music – Tarptautinės šiuolaikinės muzikos draugijos) renginys lyginamas su olimpinėmis žaidynėmis, dėl teisės jį surengti varžosi daugelis šalių. Lietuvai prieš porą metų pavyko iškovoti šią garbingą teisę, finaliniame balsavime nurungus Graikiją. Tai liudija apie tarptautinį mūsų muzikinės kultūros pripažinimą. Pasaulio muzikos dienos 2008 – tai pirmasis tokio masto šiuolaikinės muzikos renginys ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse bei apskritai pirmasis toks festivalis šiame Europos regione.

 

Festivalis yra programos Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009 dalis ir neabejotinai taps vienu svarbiausių jos įžanginių renginių šiais metais. Pasaulio muzikos dienas 2008 padeda surengti Lietuvos kultūros ministerija, Vilniaus miesto savivaldybė ir pagrindinės mūsų šalies kultūrinės organizacijos. Praėjusią savaitę pasirašyta rėmimo sutartis su Hansabanku – festivalio mecenatu, kuris taip pat reikšmingai prisidės prie festivalio įgyvendinimo.

 

Likus beveik pusmečiui iki Pasaulio muzikos dienų 2008, jau yra paskelbta šio festivalio programa – daugybė jo renginių vyks Vilniuje šių metų spalio 24 – lapkričio 8 dienomis. Festivalio tema InBetween (buvimas tarp įvairių reiškinių, jų sąveikoje) deklaruoja atvirumą įvairiems požiūriams ir idėjoms: festivalyje pristatoma kūryba, peržengianti žanrų, tradicijų, meno formų ar jo vartojimo įpročių ribas, o programa, siekiant renginių kultūrinės ir socialinės įvairovės, yra kelių lygmenų.

 

Didieji festivalio akcentai – tai muzikinio teatro superprojektai, išsiskiriantys aukščiausio lygio kūrybinėmis pajėgomis ir daugiafunkcine realizacija. Pirmą kartą Lietuvoje statoma nauja šiuolaikinė užsienio autoriaus opera, Peterio Eötvöso „Meilė ir kiti demonai“ pagal Gabrielio Garcia Marquezo romaną. Tai prestižinio Glyndebourne operos festivalio (Jungtinė Karalystė) ir Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro koprodukcija (lapkričio 7, 8 d.). O teatras Vidy Lausanne (Šveicarija) parodys geriausią savo paskutinio dešimtmečio projektą – kompozitoriaus ir režisieriaus Heinerio Goebbelso muzikinio teatro spektaklį „Eraritjaritjaka“ (spalio 28, 29 d.).

 

Festivalio temą atspindi ir kviestinių kompozitorių, pripažintų Europos muzikos meistrų – brito Jonathano Harvey‘aus ir vengro Peterio Eötvöso – kūryba, atliekama žymiausių pasaulio atlikėjų. Pirmą kartą Lietuvos festivalių istorijoje nuskambės užsienio autoriui užsakyto kūrinio premjera (spalio 26 d.) – tai Jonathano Harvey‘aus opusas unikaliam violončelių oktetui Conjunto Iberico (Olandija–Ispanija). Be to, portretinį Harvey‘aus koncertą surengs vienas geriausių chorų Europoje – Latvijos radijo choras ir žymus britų dirigentas Jamesas Woodas (spalio 31 d.), o elektroninės šio kompozitoriaus kūrybos aspektą atskleis audiovizualinė instaliacija „Mortuos Plango, Vivos Voco“ (spalio 25, 26 d.). Tuo tarpu Peterį Eötvösą festivalio publika išvys ir kaip dirigentą – pripažintas Europos interpretuotojas diriguos festivalio atidarymo koncertui (spalio 24 d.), kurio įspūdingą programą jis parengs su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru.

 

Menų sąveikos ir netradicinių erdvių gerbėjus turėtų sudominti festivalio „tranzitinės“ programos: visų pirma, tai specialus Vėlinių „muzikos miestui“ projektas – grandiozinio Onutės Narbutaitės kūrinio „Akmenys, gėlės, vardai ir žvaigždynai“, atliekamo vienu metu 7 chorų skirtingose Vilniaus sakralinėse erdvėse, premjera (lapkričio 1, 2 d.). Taip pat numatyta originali šiuolaikinės muzikos „užstalės“ programa „Procession“ – daugiau nei 5 valandas truksiančios klausymosi puotos dalyviai šeštadienio vakarą iki išnaktų galės klausytis ISCM komisijos specialiai atrinktų dešimčių šalių kūrinių bei čia pat vaišintis kulinarinio paveldo gėrybėmis (spalio 25 d.). Tranzito arba žinios perdavimo, bendravimo idėją atspindės ir XX a. klasikos šedevro – Luciano Berio kūrinio „Laborintus II“ – atlikimas (lapkričio 4 d.). Tai projektas, įtraukiantis ir džiazo improvizacijas, ir 7-ojo dešimtmečio italų kino filmų muziką, grojamą DJ Florintintino.

 

Vis dėlto greta netradicinių projektų vyks ir solidūs filharmoniniai koncertai (gros Lietuvos valstybinis ir Nacionalinis simfoniniai orkestrai, Lietuvos kamerinis orkestras, Kremerata Baltica), nors ir jų programos paveiktos festivalio temos InBetween – skirtingų reiškinių sąveikos. Pvz., spalio 25 d. LNSO programoje skambės garsiosios György Ligeti „Atmosferos“, elektroniškai remiksuotos Vytauto V. Jurgučio, ir kultinio nūdienos amerikiečių kompozitoriaus Johno Adamso opusas fortepijonui ir orkestrui „Century Rolls“ (solistas – Petras Geniušas).

 

Nepajudinama ISCM Pasaulio muzikos dienų tradicija – šiai organizacijai priklausančių šalių kompozitorių geriausių kūrinių atlikimas. Festivaliui Vilniuje dar praeitų metų rudenį tarptautinės komisijos buvo atrinkti 44 geriausi kūriniai is 32 pasaulio kraštų (iš pateiktų daugiau kaip 300 darbų), tarp jų ir iš tokių egzotiškų kraštų kaip Čilė, Malaizija ar Farerų salos.

 

Kita puiki Pasaulio muzikos dienų tradicija – tai galimybė festivalį rengiančiai šaliai pristatyti gausiai tarptautinei auditorijai savo muzikinę kultūrą tiek atlikėjų, tiek kūrybos požiūriu. Tad festivalio programoje – 17 lietuvių autorių kūrinių, iš kurių 9 specialiai kuriami festivalio užsakymu, o 8 yra anksčiau sukurti ir jau seniai pripažinti (tokie kaip Broniaus Kutavičiaus „Dzūkiškos variacijos“ arba Gintaro Sodeikos „Garso ontologija Nr. 2“).

 

Festivaliui ypatingo patrauklumo suteiks ir tokie intriguojantys projektai kaip vieno geriausių pasaulio mušamųjų ansamblių Les Percussions de Strasbourg (Strasbūro mušamieji) koncertas (spalio 30 d.), originalumu garsėjančio anglų ansamblio „Apartment House“ fluxus programa su Jurgio Mačiūno ir Ryčio Mažulio kūriniais (lapkričio 5 d.), vieno iš vadinamosios Vilniaus džiazo mokyklos kūrėjų Vladimiro Tarasovo projektas „Palimpsest“ bei XX a. muzikos diktatoriaus Karlheinzo Stockhauseno 80-mečiui skirtas „Ensemble für Intuitive Musik“ koncertas (lapkričio 6 d.). Įspūdingame festivalio uždarymo vakare (lapkričio 7 d.) dalyvaus garsusis britų DJ Scanner ir kiti elektroninės muzikos atlikėjai.

 

Festivalio inf.
© Muzikos informacijos ir leidybos centras, A. Mickevičiaus 29, 08117 Vilnius, tel: (8 5) 272 69 86. Siųskite klausimus / komentarus adresu info@mic.lt
Visos tekstų, nuotraukų, logotipų, muzikos, iliustracijų teisės yra saugomos įstatymų. Medžiagą galima naudoti autorių ir atlikėjų reklamos tikslais, tačiau būtina minėti autorių ir šaltinį, jei jie yra žinomi. Jei tokių nuorodų nėra, šaltinis yra Muzikos informacijos ir leidybos centras (MILC).