Sekite naujienas:
English
LATGA-A | IAMIC 
 
   
  Titulinis > Klasikinė / Šiuolaikinė > Kompozitoriai
 
 
Klasikinė / Šiuolaikinė
  Kompozitoriai
  Kūrinių paieška
  Natų leidiniai
  Įrašai
  MILC biblioteka
  Lietuvos muzikos link
  WNMM Nr. 18
  Knygos
  Kontaktai
Džiazas
Folk / World / Country
Pop / Rock / Urban
Elektroninė
Senoji estrada

Mūsų adresas

Juozas Indra

Biografija

Juozas Indra (1918-1968) savo vardą į lietuvių muzikos istoriją įrašė operos solisto, dirigento, kompozitoriaus darbais. Nors žymiausiais jo kūriniais laikomi baletas "Audronė" bei programinė simfonija "Griuvėsių miestas", pagrindinė kompozitoriaus kūrybos sritis buvo lietuvių liaudies dainų harmonizavimas - čia Juozas Indra tęsė Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Stasio Šimkaus, Juozo Gruodžio liaudies dainų harmonizavimo tradicijas.

Juozo Indros - operos solisto - kelias prasidėjo ir baigėsi Vilniuje ir tetruko vos 10 metų, per kuriuos buvo sukurti 25 vaidmenys. Juozą Indrą - dirigentą - subrandino jo darbas su pučiamųjų orkestru bei operos studijoje, valandos prie fortepijono, domėjimasis kompozicija, dainavimas operoje. Juozas Indra parengė ir dirigavo apie 30 spektaklių Kauno muzikiniame teatre.

Juozas Indra (iki 1943 m. Juozas Padleckis) gimė 1918 m. kovo 18 d. Pavietavoje (Jurbarko valsčius). Pirmasis muzikos mokytojas buvo brolis - Stasys Padleckis. Nuo 1936 m. Juozas Indra grojo Kėdainių III pėstininkų pulko orkestre. 1938-1945 m. muzikas su pertraukomis studijavo dainavimą Kauno konservatorijoje (Eugenijaus Vittingo ir Petro Olekos klasėse). Sunkiomis karo meto sąlygomis, 1943 m., įvyko jo kaip dainininko debiutas Vilniaus operoje, pirmieji vieši koncertai; vėliau, iki tremties dainavo Kauno operos teatre. 1945-1948 m. Juozas Indra praleido tremtyje Komijos ASSR, kur dainavo Vorkutos filharmonijoje ir muzikiniame teatre. 1948-1954 m. muzikas dėstė Lietuvos konservatorijoje, 1948-1953 m. dainavo Lietuvos operos ir baleto teatre, o nuo 1954 m. dirigavo Kauno muzikinio teatro spektakliams. Juozas Indra mirė 1968 m. kovo 14 d. Kaune.

Juozo Indros kūrybos braižas formavosi veikiamas lietuvių liaudies muzikos, o svariausią kūrybinio palikimo dalį sudaro harmonizuotos lietuvių liaudies dainos moterų, vyrų, mišriems chorams, duetams ir solistams. Nemažas dėmesys skiriamas solinėms dainoms, taip pat ir kūriniuose chorui vyrauja tendencija išryškinti solinį balsą. Instrumentinis akompanimentas įvairus - nuo tradicinio fortepijono, kaimo kapelos iki styginių kvarteto, fortepijoninio trio, simfoninio orkestro. Vienas būdingiausių harmonizavimo principų - tęsiamas (vargonų punktas) arba pasikartojantis (ostinatinis) bosas.

Kūrybos kelią pradėjęs liaudies dainų harmonizavimu, Juozas Indra pelnė Respublikinę premiją už baletą "Audronė", kuris pasižymi ryškiu nacionaliniu koloritu, o simfonija "Griuvėsių miestas" pagal to paties pavadinimo Salomėjos Nėries poemą tapo pirmąja lietuviška programine simfonija.

Kompozitoriaus archyve - muzika keliems kino filmams, dramos spektakliams, nemažai instrumentinių kūrinių įvairiems ansambliams, bet dažniausiai - tai kūrinių fragmentai, keli jų variantai.

 

© Renata Varanavičiūtė

 Ona Narbutienė. Juozas Indra. - Vilnius: Lietuvos TSR teatro draugija, 1975

Įžanga
Biografija
Kūriniai:
Įrašų leidiniai
MILC biblioteka:
© Muzikos informacijos ir leidybos centras, A. Mickevičiaus 29, 08117 Vilnius, tel: (8 5) 272 69 86. Siųskite klausimus / komentarus adresu [email protected]
Visos tekstų, nuotraukų, logotipų, muzikos, iliustracijų teisės yra saugomos įstatymų. Medžiagą galima naudoti autorių ir atlikėjų reklamos tikslais, tačiau būtina minėti autorių ir šaltinį, jei jie yra žinomi. Jei tokių nuorodų nėra, šaltinis yra Muzikos informacijos ir leidybos centras (MILC).