Sekite naujienas:
English
LATGA-A | IAMIC 
 
   
  Titulinis > Klasikinė / Šiuolaikinė > Kompozitoriai
 
 
Klasikinė / Šiuolaikinė
  Kompozitoriai
  Kūrinių paieška
  Natų leidiniai
  Įrašai
  MILC biblioteka
  Lietuvos muzikos link
  WNMM Nr. 18
  Knygos
  Kontaktai
Džiazas
Folk / World / Country
Pop / Rock / Urban
Elektroninė
Senoji estrada

Mūsų adresas

Juozas Pakalnis

Biografija

Juozo Pakalnio (1912-1948) gyvenimas tetruko vos 35 metus, tačiau lietuvių muzikos istorija mena Juozą Pakalnį - dirigentą, atlikėją, pedagogą, o svarbiausia - kompozitorių, baleto "Sužadėtinė" autorių.

Gana greit Juozas Pakalnis Lietuvoje išsikovojo autoritetą kaip talentingas muzikas. Nors didelę laiko dalį atimdavo darbas orkestre, konservatorijoje, dalyvavimas koncertuose, Juozas Pakalnis intensyviai kūrė iki pat mirties. Interpretacinė bei pedagoginė veikla padėjo muzikui bręsti ir tobulėti, o studijos Leipcigo konservatorijoje galutinai subrandino jį kaip kompozitorių.

Juozas Pakalnis gimė 1912 m. rugpjūčio 4 d. Veselkiškių kaime (Pakruojo rajone). 1926 m. pradėjo mokytis Klaipėdos muzikos mokykloje fleitos klasėje pas čekų pedagogus Albertą Bursiką, vėliau - Franzą Beningą. Baigęs mokyklą, 1930 m. buvo priimtas į Kauno Valstybės teatro orkestrą, o nuo 1931 m. ėmė dėstyti fleitos specialybę Kauno muzikos mokykloje, parašė pirmuosius stambesnės formos kūrinius. 1936 m. jaunasis muzikas debiutavo ir kaip dirigentas - jo diriguojamas Valstybės teatro orkestras atliko jo paties kūrybą. Taip pat muzikas koncertavo kaip solistas fleitininkas. 1938-1939 m. Juozas Pakalnis studijavo Leipcigo konservatorijoje dirigavimą pas Hermanną Abendrothą, kompoziciją pas Johanną Nepomuką Davidą. Grįžęs į Lietuvą, toliau tęsė dirigento darbą Kauno Valstybės teatre. Juozas Pakalnis mirė 1948 m. sausio 28 d. Vilniuje.

Juozo Pakalnio muzikinis palikimas apima keliolika solinių ir chorinių dainų, kamerines, simfonines kompozicijas, nebaigtą operą ir stambiausią kūrinį - baletą. Juozo Pakalnio muzikinė kalba artima vėlyvajam romantizmui. Kompozicijoms būdinga spalvinga instrumentuotė, melodingumas, lyrinės melodijos dažnai primena lietuviško folkloro intonacijas, gyvybingumo muzikai suteikia išraiškingas ritmas.

 

© Renata Varanavičiūtė

 Vaclovas Juodpusis. Juozas Pakalnis. - Vilnius: Vaga, 1972

Įžanga
Biografija
Kūriniai:
Natų leidiniai
Įrašų leidiniai
MILC biblioteka:
© Muzikos informacijos ir leidybos centras, A. Mickevičiaus 29, 08117 Vilnius, tel: (8 5) 272 69 86. Siųskite klausimus / komentarus adresu [email protected]
Visos tekstų, nuotraukų, logotipų, muzikos, iliustracijų teisės yra saugomos įstatymų. Medžiagą galima naudoti autorių ir atlikėjų reklamos tikslais, tačiau būtina minėti autorių ir šaltinį, jei jie yra žinomi. Jei tokių nuorodų nėra, šaltinis yra Muzikos informacijos ir leidybos centras (MILC).