Sekite naujienas:
English
LATGA-A | IAMIC 
 
   
  Titulinis > Klasikinė / Šiuolaikinė > Kūrinių paieška
 
 
Klasikinė / Šiuolaikinė
  Kompozitoriai
  Kūrinių paieška
  Natų leidiniai
  Įrašai
  MILC biblioteka
  Lietuvos muzikos link
  WNMM Nr. 18
  Knygos
  Kontaktai
Džiazas
Folk / World / Country
Pop / Rock / Urban
Elektroninė
Senoji estrada

Mūsų adresas

Bronius Kutavičius
Du paukščiai girių ūksmėj

Sukūrimo metai:  1978
Trukmė:  14
Instrumentuotė:  S-ob-prep pf-tape
Tekstas (kalba):  Rabindranath Tagore, vertė Vytautas Nistelis (lietuvių)
Pavyzdžiai:   Partitūra    Audio

3 dalių kantata

 

Anotacija:

„Du paukščiai girių ūksmėj“ sopranui, obojui, paruoštam fortepijonui ir įrašui (1978) – artima „Mažajam spektakliui“ lyrinė, meditacinė kompozicija. Ją įkvėpė subtili Rabindranatho Tagorės poezija, paskatinusi kompozitorių pasidomėti indų klasikinės muzikos tradicija. Kutavičiui, kuris muziką plėtoja pasirinkdamas įvairias mikrodermes ir pasikartojančius, po truputį keičiamus motyvus, ši tradicija labai artima. Pirmoji kūrinio dalis – tarsi ryto raga, kurią dainininkė dainuoja ir šūkčioja, pritariant paruoštam fortepijonui ir obojui. O trečioji dalis – saulėtos dienos raga, kurios melodija vinguriuoja, dūzgiant paruošto fortepijono stygoms. Kompozitorius dažnai naudoja fortepijoną neįprastai, sugalvoja griežti instrumento stygomis, pervėrus per jas kanifolija ištrintas juosteles, ir kt. Tokios garso išgavimo būdų paieškos čia labai tinka, nes dūzgiantys, zvimbiantys tembrai, stiprūs rezonansai, samplaikos yra tai, kuo pasižymi ir patraukia indų muzika.

 

Vidurinioji kūrinio dalis – skirtingų ir todėl niekada kartu nebūsiančių mylimųjų dialogas. Joje garsais ir žodžiais kalbama apie gamtą ir kultūrą, pavojingą ir saugią erdvę, laisvę ir suvaržymus. Skirtybių atskleidimui autorius pasitelkia fonogramą: vieno mylimojo – laisvėje skraidančio paukščio giesmę dainininkė atlieka gyvai, o kito – narvelyje uždaryto paukščio balsas skamba iš įrašo. „Girios daina“ skamba daug emocingiau, negu „mokytųjų kalba“ ir sužadina klausytojams nenuniokotos gamtos ir nesuvaržytos žmogaus prigimties, saviraiškos ilgesį. Šie dalykai labai svarbūs mieste gyvenantiems žmonėms, susitaikiusiems su buvimu suspaustoje erdvėje, tačiau pasiilgstantiems gamtos grožio, todėl mintimis klajojantiems po įsivaizduojamus kraštovaizdžius.

 

© 2011 Austė Nakienė

 

Natų leidiniai:

Vilnius: Vaga, 1986

 

Įrašų leidiniai:

LP Melodija C10-18773-4 „Jubiliejinis koncertas“, 1982 (atl. Giedrė Kaukaitė – sopranas, Eugenijus Piličiauskas – obojus, Julius Andrejevas – fortepijonas, Jurgis Banevičius – fortepijonas)

 

CD Bronius Kutavičius. Mažasis spektaklis. – Muzikos informacijos ir leidybos centras, LMIPC CD 064, 2011 (atl. Giedrė Kaukaitė – sopranas, Eugenijus Piličiauskas – obojus, Julius Andrejevas – fortepijonas, Jurgis Banevičius – fortepijonas)

Informacija
Įrašų leidiniai
MILC biblioteka:
© Muzikos informacijos ir leidybos centras, A. Mickevičiaus 29, 08117 Vilnius, tel: (8 5) 272 69 86. Siųskite klausimus / komentarus adresu [email protected]
Visos tekstų, nuotraukų, logotipų, muzikos, iliustracijų teisės yra saugomos įstatymų. Medžiagą galima naudoti autorių ir atlikėjų reklamos tikslais, tačiau būtina minėti autorių ir šaltinį, jei jie yra žinomi. Jei tokių nuorodų nėra, šaltinis yra Muzikos informacijos ir leidybos centras (MILC).